1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Akıllı yaşamak
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Akıllı yaşamak

A+A-

Akıllı yaşayan, fazla dert görmez. Severek yaşlanır, kimseyi üzmez. Bir sorun olunca, çabucak ürkmez. Vitamin dururken, nikotin içmez. Herkeste kararsız, zamanlar vardır. Sorunlar yüzünden, çıkar yol, dardır. Anlayış gösteren, en iyi yardır. Korkaklık başka şey, akıl başka şey. Tedbirli olanlar, huzurlu yaşar. Düşünüp konuşan, sevgiyle yaşar. Kavgacı olanlar, yolundan şaşar. 

Kararsızlık iyi değildir çok zaman. Önce eşe, dosta, küsmemek lâzım. Acı söz, kötü söz, dememek lâzım. Her meclise lâzım, ekâbir Kâzım. Onu ikide bir, üzmemek lâzım…

Ey dost, bitmeden, dökmeden, sıcaklığında, çayını, kahveni, yudum yudum iç. Sağlığın başına, iş açmadıkça, içtiğin içkiyi adam gibi iç. Gözlerin seveni, gördüğü zaman, rahatsız etmeden, şair gibi bak. Harika bir resim, bulduğun zaman, o resmi sen kendin, yapmış gibi bak. Bir aşkı yaşarken, tam tadına var. Bir daha tekrarı, olmayabilir. Karşılıklı aşkta, en çok huzur var. Her insan bu şansı, bulmayabilir. Adres yanlış ise, bütün işlerde, ömür çabuk biter, acı çekilir. Doğru olan tavır, ömrü uzatır. Her tarlaya uygun bitki ekilir…
Acele konuşan, çok kolay küser. Anlatan insanın, sözünü keser. Lodosa inatla, poyrazdan eser. Hem kendini, hem de, dostunu üzer. Sürekli tartışma, aşkı bitirir. İki de bir küsen, dostu yitirir. Sitemler sürerken, barışmak zordur. Bitmez gerilimler, kalbi eritir. Hiç kimse dayanmaz, bu ağır yüke?

 

Ey dost, her şeyin hakkını vererek yaşa. Vermezsen başını vurursun taşa. Bir acı tat dolar sofranda aşa. Hiçbir şapka uymaz sorumsuz başa. Herkesin hakkını verip haklı ol. Bu yolda sevilip gönüllere dol. Yoksa üzülürsün, hazırlıklı ol. Yıkılırsın, ne baş kalır ne de kol. Tavır alma tavır alırlar sana. Yazık olur sana ve cananına. Korursan dostunu hep senden yana. Doyarsın sevgiye, hep kana kana. Boş verme, aşk dolu ömür sürmeye. Mecbur kalma yalnız günler görmeye. Hiç yönelme dosta kızıp küsmeye. Nankör kıyar tüm bağları kesmeye. 

Kalan ömür sandığından kısadır. Seven gönül sevgi dolu kasadır. Herkes ölür bu ilahi yasadır. Dil yarası çok zor geçen yaradır. Çok geçmeden çabuk düzelt tavrını. Kalbinden sil gitsin, yersiz kahrını. Hem bu günü düşün hem yarını. İki de bir zam yap, koru sabrını…                                      Kalın sağlıcakla değerli okurlarım… Not: Değerli okurlarım bu tür yazılarımı yazarken eski şiirlerimden alıntılar yapıyorum, bu da bana moral veriyor. İnşallah bazı okuyucularıma da faydası oluyordur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.