1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Akbank kesenin ağzını açtı
Akbank kesenin ağzını açtı

Akbank kesenin ağzını açtı

Akbank ve Gaziantep Sanayi Odası'nın birlikte düzenlediği toplantıda, global ekonomik gelişmelerin Türkiye ekonomiye etkileri hakkında fikir alışverişinde...

A+A-

Akbank ve Gaziantep Sanayi Odası'nın birlikte düzenlediği toplantıda, global ekonomik gelişmelerin Türkiye ekonomiye etkileri hakkında fikir alışverişinde bulunulup,  şirketlerin ihtiyaç duydukları bankacılık çözümleri paylaşıldı. Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, 2023 hedeflerine, bankacılık sektörü ile el ele verilerek ulaşabileceğini belirtti. Ünverdi, Akbank’ın, sanayi sektörünün büyümesine destek için başlattığı bu toplantıların ilkinin Gaziantep’te yapmasından büyük onur duyduklarını söyledi.  Tarihi İpek Yolu’nun geçiş noktasında yer alan Gaziantep’te, yüzyıllardır ticaret ve üretimin devam ettiğine işaret eden Ünverdi,  bugün sanayi ve üretim gücüyle bir cazibe merkezi haline gelen kentin Türkiye ekonomisinden daha hızlı büyüdüğüne dikkati çekti.

TÜRKİYE'NİN YILDIZI

Dört bir yanı sanayi bölgeleriyle çevrili Gaziantep’te yatırımların devam ettiğini ve binlerce kişiye istihdam sağlandığını, altıncı organize sanayi bölgesini kurma çalışmalarının sürdüğünü anlatan Ünverdi, geçen yıl 177 ülkeye 6,5 milyar dolar ihracat yaptıklarına vurgu yaptı. Ünverdi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gaziantep, Türkiye’nin yükselen yıldızı. Her zaman çalışan, üreten, ülkesine kazandıran ve moral veren bir şehir oldu.  2023 yılında kendimize; 30 milyar dolar ihracat yapmayı, 350 bin kişiye istihdam sağlamayı, katma değeri yüksek ürünlerin üretim üssü olmayı hedef koyduk. Bu hedeflere, bankacılık sektörü ile el ele ulaşmak durumundayız. Bankacılık sektörü ile sıkı işbirliği içinde olmamız gerektiğine inanıyoruz. Akbank’ın bugüne kadar Gaziantep’e verdiği destek yadsınamaz. Önümüzdeki dönemde desteklerini çok daha fazla artıracaklarına inancım sonsuz.”

GÜR: GAZİANTEP ÖNEMLİ

Akbank Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür de konuşmasında, çok hızlı büyüyen bir banka olduklarını, 990 şubeyi geçtiklerini, bilgi teknolojine, şubeleşmeye ve insan kaynağına yatırıma önem verdiklerini kaydetti. “Akbank’ın çok güçlü bir bilanço yapısı var. Güçlü bir likidite yapısına sahip. Yüzünü büyümeye çevirmiş bir kurum’’ diyen Gür, Türkiye ihracatçısına ve Gaziantep’e çok inandıklarını, büyümenin dinamosu olan ihracatın çok önemli olduğunu anlattı.

DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Dış ticaretle uğraşan firmalara finansmanın yanı sıra danışmanlık anlamında pek çok destek sunduklarını belirten Gür, şu değerlendirmeyi yaptı: “Övünerek söylemek isterim ki, Akbank’ın Türkiye’nin toplam dış ticaretinde aldığı pay yüzde 14’ler civarında. Ama Gaziantep’te eksiğimiz var, bunu da kabul etmemiz lazım. Önceliklerimizden birisi yüzde 14’ler seviyesine Gaziantep’te de ulaşabilir olmak. Güneydoğu Anadolu Bölgemizin merkezi, Gaziantep. Gaziantep’i çok önemsiyoruz. Her noktada, her sektörde finansman desteğimiz devam edecek.”

BÜTÜN YOLLAR GAZİANTEP’E ÇIKAR

Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise sunumuna başlarken, “Bir deyim vardır, bütün yollar Roma’ya çıkar diye. Ben bunu artık, bütün yollar Gaziantep’e çıkar diye değiştiriyorum. Kiminle konuşsam ya Gaziantep’e gezi planladığını söylüyor ya da burada bulunduğunu söylüyor” diyerek, şehrin başarısından övgüyle bahsetti.  Kefeli, “Ayrıca biz ilişkilerimizi, bazı bölgelerde yaptığımız stratejik anlaşmalarla daha ileri bir işbirliğine taşıma yönünde adımlar attık. Kendimize özellikle Asya’yı seçtik. Çin, Kore ve Japonya olmak üzere çeşitli bankalarla işbirliği anlaşmalarına imza attık” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.