1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Akaryakıt istasyonlarında kaçak dönemi bitiyor
Akaryakıt istasyonlarında kaçak dönemi bitiyor

Akaryakıt istasyonlarında kaçak dönemi bitiyor

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkan Yardımcısı Mehmet Durdu Yetkinşekerci, artık kaçak akaryakıtı alıp tankına koyup satma döneminin bittiğini belirtti

A+A-

Akaryakıt kanununun değişmesiyle, akaryakıt istasyonlarının denetim altına alındığını, ve artık kaçak akaryakıtı alıp tankına koyup satma döneminin bittiğini belirten Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkan Yardımcısı Mehmet Durdu Yetkinşekerci, "Çünkü tankları hem EPDK, hem de dağıtım firmaları anında görüyor" dedi.

1 Yıldır uygulanan kanunla, akaryakıt istasyonlarının bağlı oldukları dağıtım firmaları tarafından otomasyon sistemiyle denetlendiğini belirten Mehmet Durdu Yetkinşerci, "Yeni kanunda otomasyon sistemleri kuruldu. Akaryakıt istasyonlarının üzerine telsizler konuldu. Artık kaçak akaryakıt istasyonları çalıştırmak mümkün değil. Şimdi bizim tankımızı hem EPDK ve hem de bağlı olduğumuz şirket görüyor. Benim tankımda kaç litre motorin olduğunu biliyor. Eskiden bunların kontrolü yoktu, istediğin istasyona istediğin malı koyabiliyordun ve satalibiliyordun. Şimdi artık o imkanlar kalktı" diye konuştu.

HAPİSLİK GELDİ

Kaçak akaryakıtı beyaz istasyon dedikleri isimsiz istasyonların sattığını, istasyonu olmayanların bu işi yaptığını dile getiren Yetkinşekerci, "Daha doğrusu denetimin ulaşamadığı insanlar yapıyorlar. Ve Küsget'te henüz kaçak akaryakıt satanlar var. Ama merkezdeki akaryakıt istasyonlarından hiçbiri kaçak akaryakıt satmıyor, satamaz da. Buna cesaret bile edemez, çünkü, yasalar çok ağırlaştı. Önceden bunun hiç cezası yoktu, şimdi 700 Bin TL'den başlıyor, üstelik hapislik geldi" dedi.

BİZ DE YORULDUK

Sektörün en büyük sıkıntılarından birinin bayilerin kar edememesi olduğunu dile getiren Yetkinşekerci şunları söyledi:"Kar oranlarının indirilmesini, devletin vergi oranlarını düşürmesini bekliyoruz.Türkiye’nin gelirinin büyük bir bölümü akaryakıt vergilerinden sağlanıyor. Biz aslında devletin tahsildarlığını yapıyoruz. 100 TL’lik akaryakıt aldığınızda, 75 TL’sini tahsil edip devlete yatırıyoruz. Biz maliye olduk, devletin vergi tahsildarlığı olduk. Bu sistemin bir şekilde artık tolere edilmesi lazım. Yani bizde yorulduk, bayiler kar edemiyor. Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyoruz. En pahalı akaryakıtını kullanmayı biz haketmedik. Benzin motorin 4 TL'yi geçti."

SURİYE'YE AKARYAKIT GİDİYOR

Eskiden Suriye'den ucuz fiyata akaryakıt gelirken şimdi Suriye'ye akaryakıt gittiğini anlatan Yetkinşekerci, "Halep’te mazot bulunmuyor. İletişim yok. Ulaşım sıkıntılı ve Suriye'deki tesislerin tamamı atıl duruma geçti"dedi.

Yetkinşekerci, emniyet yetkililerinin kaçağı önleme konusunda büyük başarılara imza attığını belirterek, "Devlet büyüklerini Allah başımızdan eksik etmesin. Burda emeği geçen emniyeti kutluyorum" dedi.

Yetkinşekerci, kentimizde 190 civarında benzin istasyonu bulunduğunu, bu sayının Gaziantep için çok fazla olduğunu belirterek, "Gaziantep'te 3-5 yıl benzin istasyonu açılmasa olur" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.