1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. AKADEMİK YILI BAŞLADI
AKADEMİK YILI BAŞLADI

AKADEMİK YILI BAŞLADI

GAZİANTEP Üniversitesi'nde 2016- 2017 akademik yılı, törenle açıldı.

A+A-

 Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı açılış töreninde konuşan Vali Ali Yerlikaya, "GAÜN Türkiye’deki 193 üniversite ile değil, dünyadaki üniversitelerle rekabet eden bir üniversite olmalı" derken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahin, bu ülkenin darbeler tarihini öğrencilerimizin çok iyi anlaması gerektiğini söyledi. Rektör Ali Gür, 15 Temmuz ruhunun asla unutulmaması gereken bir gece olduğunu, farklılıkların zenginlik olarak görülmesi gerektiğini belirtti. 

Mavera Kongre ve Sanat Merkezi'ndeki açılış törenine Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

GÜR: KAVGAYA DÖNÜŞTÜRMEYELİM

Açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Ali Gür, Gaziantep Üniversitesi’nin 5  xxxxx (bu rakam yanlış olsa gerek )  bin öğrencisi ve çarpanlarıyla en az 200 bin kişiden oluşan, normal bir Anadolu kentinden daha büyük bir üniversite olduğunu kaydetti. Gür, “Bu aileyi birlikte koruyalım. Aynı aile içerisindeki dört kardeş bile farklı düşünüyor. Anne baba evlatlarıyla çatışabiliyor. Biz de çatışabiliriz. Yeterki, bunu kavgaya dönüştürmeyelim. Yeter ki aramızda çatışma olmasın. Fikirsel farklılıklar zenginliğimiz olur” diye konuştu.

BU RUH UNUTULMASIN

Şu an üniversitenin yeni bir yerleşke kazandığını belirten Gür, "15 Temmuz Kampüsü ismini verdik. Çünkü ruh kaybolmasın istedik. Yıllar geçse de bu ruh unutulmasın istedik. İşte bu ruhla biz istiyoruz ki üniversitelerde de farklı fikirler olsun, birlikte yaşayalım. Ebru sanatı gibi olalım. Bunlar bizim aynı zamanda birbirimizi kontrol mekanizmalarımız olacak. Ama asla ve kat’a vatanına ihanet etmeyecekler. Bu ülkede elbette ki ezanla derdi olmasın, mukaddesatımız, bayrağımız, vatanımızla derdi olmasın. Ne düşünüyorsa düşünsün. Bu bizim için zenginliktir" dedi.

BAYRAĞI DAHA YUKARILARA TAŞIYACAĞIZ

Üniversitenin, 1973 yılında ilk kurulduğundan itibaren bu dakikaya gelinceye kadar, muhteşem kampüsüne, 16 Fakültesine, 4 Enstitüsüne, 4 Yüksek okuluna, 10 Meslek Yüksek okuluna ve kurulmuş olan birçok araştırma merkezine katkı sağladıkları için rektörlere teşekkür eden Gür, "İlk rektörümüzden benden önceki rektörümüz Yavuz Coşkun'a kadar, hepsine teşekkür ederim. Onların getirdiği bayrağı daha yüksek yerlere taşıyacağız. Öğretim üyelerimizi motive ederek, sanayicileri buraya çekerek ve en önemlisi kamu kurumları ile el birliği yaparak bölgenin değil, Türkiye'nin Üniversitesi olmak istiyoruz" diye konuştu.

DÜNYA ÜNİVERSİTESİYİZ

Sadece Türkiye'nin değil, dünya üniversitesi olduklarını da vurgulayan Rektör Gür, “ Bu sene Üniversitemize 12 bin 500 öğrenci kaydoldu. Aynı zamanda biz bir dünya üniversitesiyiz. 95 ülkeden 3 bin 500 öğrenciye sahip koca bir aileyiz" dedi. 

ŞAHİN:HÜMANİST BAKIŞ AÇISI

Yeni dönemin hayırlı olmasını dileyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “50 bin öğrencisi olan üniversitemizle bizde büyük bir onur duyuyoruz. Teknolojik alt yapıyla iyi bir doktor yetişebilir. Ama hümanist bir bakış açısı olmadığı, insani bir alt yapı oluşmadığı sürece bunun yeni bir sorun alanı oluşturduğunu gördük. Burası bir bilim yuvası olarak sorgulayan, araştıran, hesap veren, hesap soran bir anlayışa sahip olmalıdır."

DARBE GİRİŞİMİ İYİ ANLATILMALI

15 Temmuz darbe girişiminin de öğrencilere iyi anlatılması gerektiğini belirten Şahin, "En yakın karanlık dönemi yaşamışken bu ülkenin darbeler tarihinin çok iyi anlaşılması gerektiğini görüyoruz. Bu ülkenin militarist geleneğinin nasıl bir süreç yaşattığını, her 10 yılda bir yaşanan darbelerin neden ve sonuçlarını anlamak zorundayız ki geçmişten alacağımız derslerle yeni darbeler olmasın. 15 Temmuz akşamı altın nesil diye yola çıkanların 40 yıldır okulları kullanarak nasıl bir hain yapıya dönüştüğünü gördük. Eğitimli insanların canlı bombaya dönüştüğünü gördük. Aklımızı kiraya vermemiz gerektiğini, bize verilen bilgileri sorgulamamız gerektiğini gördük." diye konuştu.

MEHMET ŞİMŞEK, AZİZ SANCAR ÖRNEĞİ

Şahin, ayrıca yurt dışında yetişen Aziz Sancar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gibi insanların Türkiye'ye hizmet ettiğini dile getirerek, Türkiye'nin genetik kodlarında hiçbir sorun olmadığını, meselenin iyi koordine olup iyi hedefler belirlemek olduğunu kaydetti.

YERLİKAYA:BU ŞEHİR EĞİTİM YUVASIDIR

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise Rektör Gür ve öğretim üyelerine başarılar dileyerek, “İnsanların 4 kısma ayrıldığını bilim öğrenen yani öğrenciler, muallimler yani öğrenenlere öğretenler yani hocalarımız, ne yapın edin bu iki kesimden biri olun. Eğer olamıyorsanız o iki kesimi seven olun. Ama sakın 4. Kesim olmayın. Bu kadim şehir artık bir eğitim şehridir. 3 üniversite, 60 bin eğitim gören öğrenci, 2 bin akademisyeniyle bu şehir eğitim yuvasıdır. Gaziantep'teki 2 bin akademisyenin bin 500'ü GAÜN'de görev yapıyor" dedi.

DÜNYAYLA REKABET EDİLMELİ

'Global dünyada küresel rekabetin içinde öyle bir hedef biçmelisiniz ki sadece kendi vatandaşı, kardeşiyle değil dünyadaki 204 milletle de rekabet edebilen, onları da yenerim şuuruyla hareket edebilen bir gençlik yetişmeli' diyen Vali Yerlikaya, "Eğer bunları yaparsanız dünyanın her yerinde istihdam edilirsiniz. GAÜN, Rektörümüz Ali Hocamız’ın yönetiminde, birlik, beraberlik, dayanışma, kardeşlik ortamında Türkiye’deki 193 üniversite ile değil, dünyadaki üniversitelerle rekabet eden bir üniversite olmalı." diye konuştu. 

AÇILIŞ DERSİ AK’TAN

Gaziantep Üniversitesi’nin 2016 – 2017 Akademik Yılı açılış dersini veren İstanbul Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, ‘Üniversite Vizyonu’ konulu bir konuşma yaptı. 

ERİNMEZ'DEN İNANÇ VE GÖRÜŞ UYARISI

GAÜN Öğrenci Konseyi Başkanı Mehmet Erinmez de, öğrenci ve akademisyenlerin yasalarca suç olmayan her türlü inanç ve siyasi görüşüne saygı gösterilmesi ve özellikle karar merci konumundakilerin nezaket kuralları çerçevesinde bir tarafsızlık zırhına bürünmesi gerekli ve sağlıklı ortamı sağlamaya yeteceğine olan inancını dile getirdi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.