1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Aileler aman dikkat -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Aileler aman dikkat -1-

A+A-

Üzülerek belirtmeliyim ki, ölüm tacirleri her gün yeni öldürücü kimyasalları ortaya çıkarıyorlar. Hedefte her zaman olduğu gibi yine çocuklar ve gençler var. Bağımlı yakınları da toplumun başına bela olan bu illetleri tanımak için bize yazıyorlar. Metamfetamin konusunda bilgi sahibi olmak istiyor. kokaine benzer güçlü öforik ( Öfori veya coşku, kişinin hoşnutluk duyduğu ve kendisini iyi hissettiği bir ruhsal durumdur.

Psikiyatride öfori, her zaman patolojik anlam taşır ve çok kere organik serebral (beyinsel, beyinle ilgili) hastalığın önemli bir erken belirtisidir etkileri için kullanılan, oldukça bağımlılık yaratan, yasadışı uyarıcı bir maddedir. Metamfetamin, kokainin aksine, daha uzun bir etki süresi vardır, daha ucuzdur ve yaygın olarak bulunan maddelerle kolayca yapılmaktadır.

20.yüzyılın başında geliştirilen metamfetamin, ikinci dünya savaşı sırasında askerlerin uyanık kalmasına yardımcı olmak için ilk kez kullanıldı. Savaştan sonra, üniversite öğrencileri, sporcular, kamyon şoförleri için reçetesiz bir uyarıcı olarak kullanıldı. Bağımlılık yapıcı özellikleri netleşince 1970’lerde kontrollü maddeler listesine eklendi.

Kısa sürede bağımlılık geliştirmesi ve üretim kolaylığı nedeniyle ciddi bir istismar maddesi olarak hem kullananlara hem de topluma birçok yıkıcı etkisi olmaktadır.

Moodist Bağımlılık Merkezi Klinik Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel, metamfetamin diğer uyarıcılardan farklı olarak beyinde daha uzun süre kalıyor.  Bu durum maddenin uyarıcı etkisinin uzamasına ve buna bağlı olarak sinir sistemi üzerinde toksik etkilerinin daha fazla olabileceğini belirtti. Metamfetamin tütsü olarak, burundan çekme, damar yoluyla (enjekte etme) veya ağız yoluyla kullanılabilir. Metamfetamin alındıktan birkaç dakika içinde yüksek öfori etkisi yaratır. Maddenin etkileri 6-24 saat sürebilmektedir.

Metamfetamin nörotoksiktir ve beyindeki dopamin ve serotonin nöronlarına zarar verebilir ve kullanıcıları arasında şiddet içerikli davranışlar yaygındır. Metamfetamin, afrodizyak etkileri için yaygın olarak kullanılır ve korunmasız cinsel ilişkinin daha yüksek görülmesi sebeplerindendir.

Kronik metamfetamin kullanıcıları ile yapılan araştırmalar, duygusallık ve bellek ile ilişkili beyinde bazı yapısal ve işlevsel değişiklikler olduğunu göstermiş ve bunların bazıları geri döndürülemez olarak değerlendirilmiştir. Gebelik sırasında kullanıldığında, metamfetamin prematüre doğum, vajinal kanama, normal fetüslerden daha küçük ve ani ölüm gibi durumlar olabilmektedir. Metamfetamin zehirlenmesi alkol, kokain veya afyonlarla kombine edildiğinde artabilmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.