1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Aile içi şiddet çocukları suça itiyor
Aile içi şiddet çocukları suça itiyor

Aile içi şiddet çocukları suça itiyor

Çocuk suçlu oranını her geçen yıl artıyor. 2013 yılında güvenlik birimlerine 273 bin 571 çocuklu vaka gelirken, bu çocukların sayısında...

A+A-

Çocuk suçlu oranını her geçen yıl artıyor. 2013 yılında güvenlik birimlerine 273 bin 571 çocuklu vaka gelirken, bu çocukların sayısında 2012 yılı verilerine göre yüzde 11,6 artış görüldü.

ARTIŞIN NEDENLERİ

Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Zirve Üniversitesi Aile ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Derya Keskinci çocuklu suçlu oranında her yıl süregelen bu artışların birçok temele dayandığını ve toplumumuzu ciddi bir şekilde tehdit ettiğini belirtti.

AİLE İÇİ ŞİDDET

Suç işleyen çocukların büyük bir kısmının aile ortamındaki şiddetten etkilendiğini söyleyen Keskinci, “Günümüz toplumlarında aile içi şiddet özellikle çocuklar üzerinde ciddi etkilere neden oluyor. Ailelerdeki sevgisiz, ilgisiz, nefret ve korku dolu ortamın çocukların şiddetten beslenmesine ve ona göre bir yaşam biçimi benimsemesine yol açıyor. Benimsenen bu hayat tarzı da çocukları suça yönlendiriyor.” dedi.

GÖÇÜN DE ETKİSİ VAR

Çocuk suçlu oranındaki artışı tetikleyen bir diğer unsurun kırsal kesimden büyükşehirlere yaşanan göç ve bu yolla ortaya çıkan ekonomik zorluklar olduğunu vurgulayan Keskinci, “Kırsal kesimden kentlere yaşanan göç bir kültür karmaşasını ortaya çıkarıyor. Özellikle bu göçlerden kaynaklanan ekonomik zorluklar aileleri derinden sarsarken, çocukları da kötü arkadaşlıklara yönlendiriyor. Bu kötü arkadaşlıkların sonucu da suça ve madde bağımlılığına kadar gidiyor.” dedi.

ÇOCUKLARI ŞİDDET ORTAMINDAN UZAK TUTUN

Açıklanan rakamlara göre suça karışan çocukların yüzde 57,9’unun 15-17 yaş, yüzde 25’inin 12-14 yaş, yüzde 17,1’isinin ise 11 yaş altında olduğunu aktaran Keskinci, bu çocukların yüzde 68,6’sının erkek, yüzde 31,4’ünün ise kız olduğunu açıkladı. Çocukların bu suçlardan uzaklaştırılması ve onlara sevgiyle yaklaşılmasının önemine değinen Keskinci, “Çocukların kendilerini yalnız ve kimsesiz hissetmemesi için onlara sevgiyle yaklaşmak son derece önemli" dedi.

DEVLET DE ÖNLEM ALMALI

Suç oranlarındaki artışın sadece ailelerin ve öğretmenlerin çabasıyla düşürülemeyeceğini söyleyen Keskinci, “Çocuklar için devletimizin de kolluk kuvvetleri başta olmak üzere ciddi önlemler alması lazım"  dedi. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.