1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ahmet Ümit'ten çarpıcı açıklama
Ahmet Ümit'ten çarpıcı açıklama

Ahmet Ümit'ten çarpıcı açıklama

Polisiye yazarı Ahmet Ümit, sadece iktidarı eleştirmekle muhalefet yapılmayacağını, doğru icraatların desteklenmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Ümit, "Bu ülke ne sadece iktidarın, ne de muhalefetin. Hepimiz aynı gemideyiz. Eğer sen geminin altını delmeye çalışırsan hepimiz batarız. Türkiye yoksa, biz yokuz" dedi. 

Ahmet Ümit, GÜNAYDIN'a  açıklamalarda bulundu. Sadece iktidarı eleştirmekle muhalefet yapılamayacağına dikkat çeken Ümit, "Muhalefet nesnel bir bakış açısıyla yapılmalıdır" diye de ekledi...

HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ

Ümit röportajında, "Bu ülke ne sadece iktidarın, ne de muhalefetin. Zamanı geldiğinde iktidar ve muhalefet yer değiştirir ama ülke kalır. Türkiye yoksa biz de yokuz. Hepimiz aynı gemideyiz. Eğer sen geminin altını delmeye çalışırsan, hepimiz batarız. Ne iktidar kalır, ne de muhalefet. Sadece iktidarı eleştirmekle muhalefet yapılmaz. Muhalefet, nesnel bir bakış açısıyla yapılmalı. İktidarın eksik bulunan uygulamalarına karşı eleştiri yapılmalı ama doğru yaptığı icraatler de desteklenmeli. Ama iktidar da muhalefeti dinlemeli, diyalog yollarını açık tutmalı. Siyasette diyaloğun çok önemli olduğuna inanıyorum. Eğer birbirimizin istek, talep ve eleştirilerini dinlersek, birçok sorunumuzu çözeriz. Önyargılarımızdan ve ideolojik aidiyetimizden arınarak birbirimizi dinlemeliyiz, anlamalıyız. Siyasete futbol gibi bakılmamalı. Futbolda bile diğer takımlara ihtiyacınız var. Siyasette de ne kadar farklı görüş olursa, o kadar renkli bir ülke oluruz. Roma İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu neden bu kadar güçlüydü? Çünkü çok renkli bir toplumsal yapıları vardı. Tüm kültürel kimlikler, Osmanlı'nın çatısı altında özgürce yaşıyordu. Osmanlı'nın bu yanını sürdürmemiz, daha güçlü bir ülke olmamız için gerekli. Köklerimizden gelen bu çok renkli yapıyı, kültürel çoğulculuğumuzu devam ettirmeliyiz" dedi.

 

BİRLİK OLURSAK BİZİ BÖLEMEZLER 

"Osmanlı'nın yıkılma süreciyle birlikte yaşadığımız her şey aslında emperyalist devletlerin paylaşım savaşıdır. Eskiden toprakları paylaşıyorlardı, şimdi enerji kaynaklarını paylaşıyorlar. İngilizler, 1. Dünya Savaşı sırasında petrolü ele geçirmek istiyordu ve bu enerji alanı da Osmanlı'nın elindeydi. Bugün de enerji ve güç paylaşımı devam ediyor emperyalist devletler arasında. Bu paylaşımın bulunduğu alan da bizim bölgemizde ne yazık ki. Bir yandan Amerika, bir yandan Rusya, diğer yandan Avrupa kendi çıkarları için ne planlıyorlarsa onu hayata geçirmek istiyor"

BİRLİK OLURSAK BİZİ BÖLEMEZLER 

"Eğer demokrasiye veya özgürlüğe çok önem verselerdi, Mısır'da darbeci Sisi'yi desteklemezlerdi. Bütün devletler gibi onlar da kendi güç alanlarını korumak istiyorlar. Önemli olan emperyalist ülkelere karşı ilkeli ve dik durmaktır ama bunun için ülkedeki bütün renkler, bütün sesler, bütün eğilimler özgür olmalı. Bir ülkeyi güçlü kılan temel unsur özgürlüktür. Vatandaşlarının özgürce sahip çıktıkları bir ülke, her zaman ayakta kalır. Yani Türkiye olarak birlik ve beraberlik içinde olursak, emperyalist güçler bize hiçbir şekilde zarar veremez. Bunun için de ön yargılarımızdan arınarak birbirimizi kucaklamalıyız. Ülkece yekpare olursak ne okyanus ötesinden, ne çölün gerisinden gelip Türkiye'yi bölmeye güçleri yetmez" 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum