1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adliyede herşey yetersiz
Adliyede herşey yetersiz

Adliyede herşey yetersiz

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, Adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, yargıda cidd sıkıntılar yaşandığını, özellikle...

A+A-

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, Adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada, yargıda cidd sıkıntılar yaşandığını, özellikle Suriyeliler yüzünden artan iş yükü nedeniyle hakim- savcı ve mahkeme sayısının yetersiz kaldığını, avukatların ise Adliye civarında ofis bulamadıklarını ve belediyelerin bu yönde projeler geliştirmesi gerektiğini söyledi. 

Şarklı, Oğuzeli ve Yavuzeli ilçe adliyelerinin kapatılmasının da iş yükünü arttırdığını belirterek , "göç ve 400 bin civarında olduğu ifade edilen Suriyeli mülteci sayısına bağlı olarak Gaziantep Adliyesi artan iş yükü ile hakim-savcı sayısı mahkeme sayısı ile yetersiz kalmıştır. Belediyelerce adliye çevresinde avukat ofis ve büroları için gerekli ticari alan arsa projesi üretilmediğinden, meslektaşlarımız fahiş fiyatlarla büro olarak kullanmak üzere evleri satın almaktadır. Belediyelerden avukatlık büroları için arsa projesi üretilmesini talep ediyoruz" dedi.

GAZİANTEP ADLİYESİ YETERSİZ

Baro Salonu'nda düzenlenen 2015-2016 adli açılış töreninde konuşan Bektaş Şarklı, hukuksuzluklarla dolu bir adli yılı daha geçirecekleri düşüncesi ve endişesi içerisinde olduklarını söyledi.  

2008 yılında hizmete giren ve açılışında Gaziantep halkının 30 yıllık ihtiyacını karşılayacağı söylenen Gaziantep Adliyesi'nin, bugün yetersiz olduğunu, ihtiyaca cevap veremediğini söyleyen Bektaş Şarklı, "Mahkeme salonlarının yetersizliği, sosyal alanlarının yokluğu, özellikle kış aylarında adliye girişindeki vatandaş kuyrukları, avukatlara ayrılan her türlü alanların yetersiz kaldığı, aleni olan duruşma salonlarının aynı zamanda arşiv amaçlı kullanılması nedeniyle ne meslekteşlarımız, ne de yurttaşlarımız duruşma salonlarında oturacak yer bulamıyor. 1500 kişilik baromuza sadece 80 aracın park edebileceği bir otopark alanı var. Aracını koyacak yer bulamayan bazı meslektaşların duruşmalarına yetişemiyor ve bu şekilde gerek avukat ve gerekse de vatandaş mağdur ediliyor. Adliyeye gelen vatandaşların ise otopark alanı bulamadığı, iş yoğunluğu nedeniyle saatlerce duruşma salonları önünde beklediği, dar koridorlarda tarafların karşı karşıya geldiği ve istenmeyen olayların yaşandığı görülmektedir" dedi.

AVUKATLAR YÜKSEK KİRALAR ÖDÜYOR

Gaziantep Barosu olarak Gaziantep Adliyesine ek bir bina, çok katlı otoparklar ve sosyal alanlar yapılması taleplerine yetkililerden olumlu bir dönüş olmadığını belirten Şarklı şunları söyledi:"Yine Oğuzeli ve Yavuzeli ilçe adliyelerinin kapatılması, Gaziantep'e diğer civar illerden gelen göç ve Gaziantep'te 400 bin civarında olduğu ifade edilen Suriyeli mülteci sayısına bağlı olarak Gaziantep Adliyesinin artan iş yükü ile hakim-savcı sayısı mahkeme sayısı ile yetersiz kalmaktadır.

Bunun yanında belediyelerce adliye çevresinde avukat ofis ve büroları için gerekli ticari alan arsa projesi üretilmediğinden, meslektaşlarımız fahiş fiyatlarla büro olarak kullanmak üzere evleri satın almakta ya da yine fahiş fiyatlarla kira ödemek zorunda kalmaktadır. Bu konuda Şehitkamil ilçe ve büyükşehir belediyesinden avukatlık büroları için arsa projesi üretilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

GAZİANTEP SÜRGÜN YERİ

Gaziantep adliyesinin yapılan tayinlerle adeta bir sürgün yeri adliyesi haline getirildiğini dile getiren Şarklı şöyle konuştu:"Yargın mensuplarının bu şekilde verimliliklerinin düşmesi, vatandaşlarında haklarına zamanında ulaşmalarını ciddi bir şekilde sıkıntıya sokmaktadır. Ülkemizde başladığı dosyayı sonuna kadar götürebilen yargı mensubu sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Devam eden dosyaları yeni gele yargı mensubunun incelemesi, dosyaya hakim olması ciddi bir süreç ve zaman gerektirmektedir. Bu sebeplerle sıklıkla duruşmalar ertelenmekte ve dolayısıyla zaten uzun olan yargı süreci böylece daha da uzatılmış olmaktadır." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum