1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 95 YILDIR GAZİ'YİZ
95 YILDIR GAZİ'YİZ

95 YILDIR GAZİ'YİZ

Gaziantep’e “Gazilik” unvanının verilişinin 95. Yıl dönümü büyük coşku ve gurur ile kutlandı. Demokrasi Meyda’nında düzenlenen törende, Gaziantep...

A+A-

Gaziantep’e “Gazilik” unvanının verilişinin 95. Yıl dönümü büyük coşku ve gurur ile kutlandı. Demokrasi Meyda’nında düzenlenen törende, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Gazilik madalyasının Türk bayrağına toka edilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

BİRLİKTE GAZİ'YİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, törende yaptığı konuşmada, bugünün onur ve şeref günümüz olduğunu belirterek, "Namusu için, toprağı için, izzeti için, ay yıldızlı bayrağı için, ezanı için, vanlarını veren şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz. Bir şehir ki hiçbir hesap yapmadan, 7’den 77’ye bu şehitlik, gazilik cana minnet demiştir. Bir şehir ki 6 bin 317 şehidini göz kıptmadan vermiştir. İşte bu şehrin gazi olma yolculuğunda en büyük fedakarlığı, cefakarlığıdır. Böyle bir geçmişten geliyoruz. Aynen bugün olduğu gibi bir taraftan göz kırpmadan bu toprak için şehit verirken, öbür taraftan kalkınma hamlesinde atalarına yakışır bir hızla 2023 diyeceğiz, 2071 diyeceğiz. Bunun için kenetleneceğiz, safları sıklaştıracağız. Ve biz birlikte gaziyiz, birlikte Antepiz diyeceğiz" dedi.

VALİ YERLİKAYA:KAHRAMANLIĞINI TAÇLANDIRDI

Vali Ali Yerlikaya ise Gaziantep’e Gazilik unvanı verilişinin 95. yıl dönümünü kutlayarak, “Bugün Gazi Mustafa Kemal’in ‘Gaziantep ve Gaziantepliler Türkiye’nin en bahtlısıdır’ dediği günün yıl dönümüdür. Gazilik unvanının 95. yıldönümünü büyük bir coşku ve heyecanla kutlamanın onurunu yaşıyoruz. 11 ay süren kurtuluş mücadelesinde 6317 vatan evladımız şehit olmuştur. Bugün, Fransız ve işbirlikçilerinin amansız saldırısına karşın hiçbir yerden yardım almadan şehit düşen Şahinbey, Karayılan, Şehitkamil ve binlerce isimsiz kahramanın yanlız Antep'i değil bütün Anadoluyu kurtardıklarının onur yıldönümüdür. 8 Şubat 1921'de bir şükran ifadesi olarak Gazi unvanıyla onurlandıran bu şehir, 2008 yılında da İstiklal madalyasının şehre getirilmesiyle kahramanlığını taçlandırmıştır" diye konuştu.

DÜNYADA İLK VE TEK GAZİ ŞEHİR

Gaziantep'in yeryüzünde gazi unvanı almış ilk ve tek şehir olduğunu ifade eden Vali Yerlikaya, "Bu gazilik unvanı şehrimize büyük sorumluluklarda da yüklemiştir. 80 tane şehre örnek olan bu şehir kalkınma yolundada gece gündüz çalışmaktır. Dün kahramanlığı ile önder olan bu şehir bugünde kalkınmaya önderlik ediyor. Suriyelilerle ekmeğini paylaşıyor. Sanayi ve ticarette ihracatta tarımda kültür ve turizmde öncü şehirlerden biridir. 2015 yılında Cumhurbaşkanımızın elinden marka şehir ödülü alan şehrimiz Unesco tarafından gastronomi alanında yaratıcı şehirler ağına dahil edilmiştir. Bu kadim şehre sahip çıkmak, koruyup güzelleştirmek, dört başı marur bir kent yapmak vatanımıza, milletimize bütün şehitlerimize karşı asil bir borcumuzdur. 95 yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutladığımız onur günümüzde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmet minnetle anıyor bütün hemşehrimelerimizin gazilik gününü kutluyorum" şeklinde konuştu. 95. YILA, 95 KİŞİLİK HALK OYUNU EKİBİ Törende, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün  Gaziantep’e “Gazilik” unvanının verilişinin yıl dönümü kapsamında kurduğu 95 kişilik halk oyunları ekibi gösteri sundu.

ŞEHİTLER ÖLMEZ

Halk oyunları ekibi, gösterinin sonunda şehitler ölmez diye Türk Bayrağı açtı. Tören, protokol ve katılımcılarının kortej yürüyüşünün ardından sona erdi. Törene, AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, protokol, gaziler, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Törene siyasi partilerin il başkanlarının katılmaması dikkat çekti.    Meral KINACILAR

MESAJLAR

Binici:

Milli savunmanın uyanışı Gaziantep Kulübü Derneği Başkanı Necati Binici, Gaziantep'e 'Gazilik' unvanı verilişinin 95. yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Anteplilerin ortaya koyduğu sanlı savunmanın Anadolu'da milli bir uyanışın başlangıcı olduğunu” dile getirdi. Binici, “Anteplilerin bu savunmayla Ulu Önder Atatürk'ün ''Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki onlar, Antep'i kurtardıkları gibi Türkiye'yi de kurtardılar'' övgüsüne mazhar olduğunu” ifade etti. ‘Gazi şehrimizin her geçen gün yükselişi, hepimiz için memnuniyet vericidir’ diyen Binici, “Bizlere düşen, cephede kazanılmış şanlı zaferleri, hayatın her safhasında elde edilecek yeni zaferlerle taçlandırmaktır. Kalkınma yolunda gösterdiği azimkâr çabalarıyla tüm Gazianteplilerin bunu başaracaklarına inancımız tamdır.” dedi. Binici, ‘Gazianteplilerin, Kurtuluş Savaşı yıllarında düşmana karşı gösterdikleri eşsiz direnişle, yurdun diğer bölgelerindeki mücadele ve direnişlere örnek oldukları gibi günümüzde de sanayi ve ticaret alanında gösterdikleri başarıyla ülke ekonomisine katkı sağlamada önderlik ettiklerini’ söyledi. Hiç bir zaman unutmayacağız CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, kentimize ‘’Gazi’’ unvanı verilişinin 95’inci yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Atalarımızın vatan savunmasında yazdığı kahramanlık destanının bir nişanesi olan ‘Gazi’lik unvanının şehrimize verilmiş olmasının büyük bir onur kaynağı olduğunun altını çizen Ekici “işgal günlerinden bu yana vatanımızın birliği ve bütünlüğü için gözünü kırpmadan canlarını ortaya koyan şehitlerimizi ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız’’ dedi.

YEDİ DÜVELE KARŞI MÜCADELE

“Misak-ı Milli sınırları içinde yedi düvele karşı topyekün direniş verilirken, Antep’te yürütülen şanlı savunmanın, Anadolu halkının bağımsızlık ve vatan aşkını bir kez daha perçinlediğine vurgu yapan Ekici “Antepimize ‘Gazi’ unvanını layık gören makamın yine bir başka Gazi makam olan Millet Meclisimiz olması ayrıca büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

SÖZ VERİYORUZ

Atatürk’ün ‘Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar Antep’i kurtardıkları gibi Türkiye’yi de kurtardılar’ sözlerini de anımsatan Ekici “Atatürk’ün bu sözleri, atalarımızın bu direnişinin ne kadar büyük bir anlam taşıdığının belgesi niteliğindedir” dedi. Şehrimize Gazi unvanı verilişinin 95’inci yıl dönümü vesilesiyle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bütün şehitleri rahmetle, gazileri de şükranla anan Ekici açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Sizlere söz veriyoruz. Yürüttüğünüz vatan savunması asla sahipsiz kalmayacak. Bu bayrak yere inmeyecek ve Antep’imiz ‘Gazi’ unvanını ilelebet hakkıyla taşıyacak.”

Özdağ:

Eşi benzeri olmayan bir mücadele Özdağ,” Gaziantep'in Gazilik ünvanı dünyada bir eşi daha olmayan kurtuluş mücadelesinin ödülüdür” Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Gaziantep’in, emperyalist Fransız ordusu Ermeni çetelerine karşı kahramanca mücadelesi sonucunda şehrini işgalcilerden temizleyerek dünyada eşi benzeri olmayan bir kurtuluş mücadelesi verdiklerini, bunun sonucunda da 8 Şubat 1921’de Gazi’lik ünvanını hak ederek aldığını söyledi. 8 Şubat Gaziantep’in Gazi’lik ünvanının alışının yıldönümü münasebetiyle açıklama yapan Prof. Dr. Özdağ, Gaziantepli’lerin dün olduğu gibi bugün de emperyalist güçlere ve PKK çetelerine karşı dedelerinin kararlılığı ile karşı durduklarını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.