1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. 850’Lİ HATLARA DİKKAT
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

850’Lİ HATLARA DİKKAT

A+A-

Telefon yöntemi ile 532’li hatlara dadanan dolandırıcılara yönelik yayımlanan haberimizden sonra, meğer telefonla aranıp, rahatsız edilen ve emeği çalınan birçok mağdur ve bir o kadar da dertli insan varmış.

YENİ TAKTİK VE YÖNTEMLER

 Kamuoyunda vatandaşların, telefonla dolandırıcılık olaylarında duyarlı ve bilinçli olması üzerine dolandırıcıların taktik değiştirip yeni arayışlara yöneldiği apaçık ortada.

KONBARA PARA PUANLARI KAZANDINIZ

Yeni dolandırıcılık türü, 850’li hatlar üzerinden profesyonelce ve akıl sınırlarını zorlayan yöntemler dahilinde yapılıyor. Bilinçli ve eğitimli insanları bile kolayca ağlarına düşürebilen çeteler, korku,kaygı ve tehdit salarak yanlış ve yanıltıcı akıl sınırlarını zorlayan yöntemlerle  ‘ konbara’ ,‘bonus puan’ ,’ferdi kaza sigortası’, ’borcunuz var’ gibi gerekçelerle haksız kazanç sağladıkları ortaya çıkmış durumda.

KİŞİSEL BİLGİLERİ KİMSEYE VERMEYİN

Telefonla arayan hiç kimseye T.C kimlik numarası dahil hiçbir kişisel bilgi verilmemelidir. Anne kızlık soyadı,ikamet adresi ve kredi kartı gibi özel bilgiler banka santralinde çalışan kişilere dahi olsa söylenmemelidir. 0850 ile başlayan numaralar şüphe uyandırmadığı için hedefteki kurbanlar rahatça aranıyor. Telefonu açan kişiye bir ya da iki yıllık sağlık hizmeti kullandığı gerekçesiyle borçlu olduğu söyleniyor. İlk anda böyle bir hizmet almadığını söyleyen mağduru inandırmak için kimlik bilgileri de dahil kişiye özel bilgiler aktarılıyor. Ardından da "İptal etmek isterseniz 300 lira yatırmanız şart" deniliyor. Bu durum karşısında dayak yemiş boksör misali istemeyerek de olsa bu ücreti ödeyerek aslında yanlış yapıyor. Dolandırıcılar elden ödemeyi asla kabul etmezken, bu defa da mağdurun kredi kartı bilgilerini de alarak ipleri ellerine almış oluyorlar. "Çok şükür ödedim yaptım kurtuldum ellerinden " diye sevinen vatandaş kredi kartı bilgilerini de bilmediği insanlara anlatarak ayrı bir dolandırıcılığa kapı aralıyor. "Kimlik bilgileriyle dolandırıcılık yapıyorlar. Bu şekilde güven duyunca tüketici kredi kartı bilgilerini de paylaşıyor. Vatandaş telefonla onay sunduğu için de lehine olan kanun sürecini zora sokuyor  

PROFESYONELCE ÇALIŞIYORLAR

Vatandaşlara da güven telkin etmek adına  ’Bizim sigorta şirketimiz ülkenin en saygın kurumlarından.30 büyük bankanın sigorta danışmanlığını yapmaktayız.Sizin de şu bankalardan kredi kartınız bulunuyor.’ denilerek ‘Sizin şu bankadan kullandığınız kredi kartına, bankanız tarafından iki yıldır ferdi kaza sigortası yapıyor. Bankanız tarafından iki yıldır ferdi kaza sigortası yapılıyordu, zorunlu olduğu için de bu yıl ferdi kaza sigortasını sizin yaptırmanız gerekiyor. Bu yıl ferdi kaza sigortasını yaptırmanız halinde, ağır bir rahatsızlık geçirmeniz, kaza geçirmeniz ve ölümünüz halinde ödeyecek olduğunuz tutarlar ferdi kaza sigortası tarafından karşılanacaktır. Ferdi kaza sigortasını bu yıl müşteri ödediği için, gelecek üç yıl içinde ferdi kaza sigortasını bankanız yapacaktır” diyen dolandırıcılar vatandaştan kredi kartı bilgilerini isteyerek, ferdi kaza sigortasını 12 eşit taksit ile kredi kartından karşılanacağını söylüyorlar. Kredi kartı sahibi ferdi kaza sigortasını istememesi ve yaptırmak istemediğini söylemesi üzerine dolandırıcılar. “bankanız size iki yılı banka tarafından bir yılı da müşteri tarafından ferdi kaza sigortası anlaşması yaptı. Siz ferdi kaza sigortası detayı ile ilgili iki yıl önce şu tarihli ekstrenizde açıklaması bulunuyor. Siz ferdi kaza sigortasını yaptırmanız halinde bir yıllık 295TL ödeyeceksiniz, eğer siz ferdi kaza sigortasını yatırmayı ret ederseniz, bankanızın yaptırdığı iki yıllık ferdi kaza sigortası bedeli olan 590 TL ile birlikte bu yıl dahil olmak üzere 885 TL cezalı olarak kredi kartınıza peşin olarak yansıtılacaktır.  Bu cezayı ödememek için 295 TL yıllık ferdi kaza sigortasını yaptırmanız kendi menfaatinize olacağı gibi bir yıl içerisinde de hastalık, kaza ve ölümünüz halinde yararlanabileceksiniz” diyerek hem vatandaşları zorluyor, hem de tehdit ediyorlar. DEVAM EDECEK

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.