1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 800 milyon insan açlık sınırında
800 milyon insan açlık sınırında

800 milyon insan açlık sınırında

’6. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı (GAPTARIM)’’ ile ‘’11. Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj Fuarı (GAPFOOD)’’ Gıda, Tarım...

A+A-

’6. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı (GAPTARIM)’’ ile ‘’11. Gıda, Gıda Teknolojileri ve Ambalaj Fuarı (GAPFOOD)’’ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu’nun katıldığı törenle açıldı. Ortadoğu Fuar Merkezi'nde açılan fuarın açılışında Gazianteplileri başarılarından dolayı kutlayan ve gurur duyduğunu söyleyen Kutbettin Arzu, gıda, enerji ve suyun önemine dikkat çekerek, "Dünyada 1.5 milyar kişi kilolu, 500 milyon kişi obez. 800 milyon insan açlık sınırında yaşıyor, 1.3 milyar ton gıda israf ediliyor" dedi.

BAKAN HAVAALANINDAN DÖNDÜ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Gaziantep Milletvekilleri TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşmeleri nedeniyle fuara katılmadı. Bakan Eker, havaalanından tekrör dönerek meclise katıldı. Fuara Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu'nun yanısıra Vali Erdal Ata, Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, ilçe kaymakamlar, birçok sanayici işadamı, esnaf katıldı.

AMACIMIZ SEKTÖRE KATKIDA BULUNMAK

Fuarın açılışında konuşan Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya amaçlarının üretici ve çiftçiyi buluşturmak, en son teknolojilerin tanıtılmasını sağlayarak, sektörün büyümesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

EN GÜZEL BUZAĞI, OĞLAK VE KUZU SEÇİLECEK

Akkaya, fuara katılan ziyaretçi ve firma sayısının her geçen yıl arttığını belirten Hülya Akkaya, "Hedefimiz Ortadoğunun en büyük fuarını organize etmek. Fuarımızda buzağı güzellik yarışması yapılıyor. Bu yıl ilk defa kuzu ve oğlak güzellik yarışması da yapılacak. Gıda sektörü çalıştayı yapılacak. Yarışmalarda dereceye girenlere altın ve çeşitli hediyelerimiz olacak" diye konuştu.

HEDEF YILDA 50 FUAR

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu ise Gaziantep'te yılda 17 fuar düzenlendiğini, hedeflerinin yılda 50 fuar düzenlemek olduğunu söyledi. Tarım sektörünün dünyanın en önemli sektörlerinden biri olduğunu, tarımsal alanların yıldan yıla azaldığını belirten Konukoğlu, "Tarım ve hayvancılık sektörü verilen teşviklerle belli bir noktaya geldi" dedi.

PAMUĞA DESTEĞİ ZAMANINDA VERİN

Tarımın önemine değinen Konukoğlu, Tarımda öyle önemli bir madde var ki, o da pamuk. Ülkemizde toplam kullanılan pamuk 1 milyon 400 bin ton, toplam üretimimiz ise 600 bin ton civarında. Pamuk stratejik, tekstil sektörünün en önemli ürünlerinden birisidir. Türkiye’de otomotivden sonra en fazla ihracat gerçekleştirilen tekstil sektörüdür. Tekstil dış ticaret fazlası veren bir sektördür. Sizlerden ricam önce pamuğa verilecek desteklerin yükseltilerek bir an önce açıklanmasıdır. Aksi takdirde Mayıs’tan sonra verilen destek işe yaramıyor, çünkü ekim zamanı geçmiş oluyor. Desteklerin daha önce belirtilerek açıklanmasında fayda görüyoruz.’’

Gaziantep’in, bölgede üretilen tarım ürünlerinin sanayileşmesinde ve ihracatının gerçekleştirilmesinde merkez konumuna geldiğini anlatan Konukoğlu, Gaziantep’in 2014 yılında 1 milyar 800 milyon dolarlık gıda ihracatı yaptığını ve Türkiye gıda ihracatında yüzde 10 pay aldığını bildirdi. Konukoğlu, ‘’Hedefimiz Türkiye’deki payımızı yüzde 20’lere ulaştırmaktır. Tarıma verilecek her kuruş, kat kat geriye dönerek ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Bu konuda sizlerden desteklerin artırılarak devam etmesini bekliyoruz’’ diye konuştu.

GAZİANTEPLİLERİ KUTLUYORUM

Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Tarım Bakanı Mehdi Eker'in TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşmeleri nedeniyle havaalanından geri döndüğünü  belirterek, selamlarını iletti. Gaziantep'e apar topar geldiğini belirten Kutbettin Arzu, oda başkanı olduğu dönemde Gaziantep'e sık gidip geldiğini belirterek, "Gazianteple gurur duyuyorum. Gaziantep Milletvekillerinin birlik ve beraberliği örnek teşkil ediyor, Antep'i ve Anteplileri kutluyorum" dedi.

Kutbettin, ‘’Biraz önce sayın başkanım çok güzel şey söyledi: Antep’in tarım ihracatındaki payı 1,8 milyar dolar. Türkiye 2002’de tarımda 4 milyar dolar ihracat yapıyordu. Bugün neredeyse biraz sürat yapa bunu Antep tek başına yapacak. Türkiye bugün 75 milyon nüfusu besliyor, 35 milyon turisti ağırlıyor, üzerine de 18 milyar dolar tarım ihracatı yapıyor. Türkiye 10 yıl önce gayrisafi tarımsal hasılada dünyada 11’inci ve Avrupa’da 4’üncüydü. Bugün ise Avrupa’da birinci ve dünyada 7’inci büyük tarımsal ekonomiye sahip. 23 milyar dolar tarımsal gayrisafi milli hasıladan 63 milyar dolara geldi. Bu başarıda elbette ki siz üreticilerin, sanayicilerin ve ihracatçıların büyük payı var, ama hükümetimizin de istikrarlı yönetimiyle ve tarıma verilen destekleriyle, sektörün önündeki engellerin kaldırılması konusundaki yaptığı çok büyük başarılı çalışmalar var" diye konuştu.

DÜNYA NÜFUSU 9 MİLYARA ÇIKACAK

Türkiye'de tarımda büyük değişim ve dönüşüm yaşandığını ancak bunun çok fazla görülmediğini dile getiren Kutbettin Arzu, "Tarım ürünleri ihracatında 18 milyar dolara geldik. Tarım Kanunu yokken bugün 32 milyon parseli uyduda yerinde görebiliyoruz. Gıda, enerji ve su çok önemli. Dünyada 1.5 milyar kişi kilolu, 500 milyon kişi obez. 800 milyon insan açlık sınırında yaşıyor, 1.3 milyar ton yiyecek israf ediliyor. 2050 yılında dünyanın nüfusu 7 milyardan 9 milyara çıkacak" dedi.

TARIM SEKTÖRÜ İHMAL EDİLMEMELİ

Vali Erdal Ata, tarım sektörünün ihmal edilmemesi gereken bir sektör olduğunu, ülkemizde tarım ve hayvancılığa son 10 yılda önemli teşvikler verildiğini belirtti. Vali Ata, "Gaziantep'te 2009'dan sonra hayvancılık için 62 projeye, 40 milyon hibe desteği verildi. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının yüzde 10'unu Gaziantep'in yapıyor olması, gurur verici. Gaziantep'te sulanabilir tarım arazilerinin yüzde 33'ü sulanabiliyor. Bu oran arttığında dekar başına verim de artacak" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum