1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 70 kişilik sınıflara so
70 kişilik sınıflara so

70 kişilik sınıflara so

GAZİANTEP artık 70 kişilik sınıflarla anılmayacak. 2007-2008 eğitim - öğretim dönemine çok iyi hazırlanan kentte, 702 dersliği kapsayan 32 ilköğretim...

A+A-

GAZİANTEP artık 70 kişilik sınıflarla anılmayacak. 2007-2008 eğitim - öğretim dönemine çok iyi hazırlanan kentte, 702 dersliği kapsayan 32 ilköğretim açılıyor. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Demir, bütün bu gelişmelerden sonra, "Gaziantep'te artık 70 kişilik sınıflar dönemi bitmiştir'' dedi.

Demir, kentin çözüm bekleyen problemlerinin başında eğitimin geldiğini, göç nedeniyle hızlı nüfus artışına karşılık eğitimde altyapı yatırımlarının yetersiz kaldığını söyledi. Özellikle kenar semtlerdeki okullarda öğrencilerin çok ilkel şartlarda eğitim gördüğünü belirten Demir, İl Özel İdaresinin, eğitim yatırımlarına 2005 yılından bu yana ağırlık verdiğini, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bayındırlık Müdürlüğü ile koordineli çalışarak ciddi mesafe aldıklarını bildirdi.

SON DERECE MODERN BİNALARDA EĞİTİM GÖRECEKLER

"Bunun meyvelerini toplamaya başladık" diyen Demir, "Gaziantep'te artık 70 kişilik sınıflar dönemi bitmiştir. 2007-2008 eğitim öğretim yılında 702 derslik kapsayan 32 ilköğretim okulu açılıyor. Bu ilköğretim okullarından 22'sinin, Gaziantep'in kenar semtlerinde 70 kişilik sınıfların olduğu bölgelerde açılması ayrı bir önem taşıyor. Çocuklarımız son derece modern binalarda eğitim öğretim görecek. 2005 yılının sonunda bu çalışmaya başladığımızda hedefimiz, öncelikle ikili eğitimde 70 kişilik sınıfları 30, hiç olmazsa 35 sayısına düşürmekti. 2007 yılında yüzde 80-90 başarıya ulaştık" şeklinde konuştu.

37 MİLYON YTL'LİK YATIRIM'

32 ilköğretim okulunun büyük bölümünün 17 Eylülde, diğerlerinin ise Ramazan Bayramından sonra açılacağını söyleyen Demir, kenar semtlerdeki ilköğretim okullarından sadece 3'ünde arsa yetersizliği gibi nedenlerden dolayı derslik sayılarını artıramadıklarını da kaydetti. Fen Lisesinin de bayramdan sonra açılacağını belirten Demir, ''2008 yılında hedefimiz artık liseler olacak. Çok kötü şartları olan okullarımız var. 7-8 lisenin ihale çalışmaları başlayacak'' dedi. Abdulkadir Demir, bir soru üzerine, ''Bu yıl açacağımız okulların değeri Fen Lisesi hariç, 37 milyon YTL. 2006 yılında İl Özel İdaresi 6 milyon YTL ödenek ayırmıştı ama 2007'de 35 milyon YTL harcama yaptık'' dedi.

GELECEK ADINA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman da hiç bir konunun eğitimden daha önemli olmadığına dikkati çekti. Şişman, "Eğitim konusu Gaziantep gündemine oturdu, konuşulur ve sahiplenilir oldu. Amaç; iyiye, güzele ve doğruya ulaşmaktır. Bu konuda gelecek adına ümitliyiz" şeklinde konuştu.

Bayındırlık ve İskan Müdürü Ahmet Akyol ise eğitim konusundaki inşaatların zamanında bitirilmesi için çok yoğun bir çaba gösterdiklerini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.