1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 7 Haziran Uhud, 1 Kasım Hendek Savaşı
7 Haziran Uhud, 1 Kasım Hendek Savaşı

7 Haziran Uhud, 1 Kasım Hendek Savaşı

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, seçim zaferi için ilginç bir benzetmede bulundu. Şahin, Hz. Muhammed (sav) döneminde yapılan Uhud Savaşı'nı...

A+A-

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, seçim zaferi için ilginç bir benzetmede bulundu. Şahin, Hz. Muhammed (sav) döneminde yapılan Uhud Savaşı'nı 7 haziran seçimlerine, Hendek Savaşı'nı ise 1 Kasım seçimlerine benzetti. 

BEDİR- UHUD VE HENDEK SAVAŞLARI NEDİR ?

Bedir Savaşı

624 senesinde meydana gelmiştir. Nedenleri arasında Mekkelilerin olan bir ticari kervanın müslümanlar tarafından ele geçirilmeye çalışılması sayılıyor. Bu sayede müslümanların hicret esnasından Mekke’de terk ettikleri eşyalarının karşılığı alınmış sayılacaktı. Bu yüzden iki grup karşı karşıya geldi ve bu savaş başladı.

Savaşın sonuçları:

– Bedir Savaşı Müslümanların elde ettiği ilk ordu galibiyetidir. – Müslümanların öz güvenleri artmıştır. – Şam ticari güzergahı Müslümanlara geçmiştir. – Mekkeli kölelerden okuma yazması olanlar 10 tane Müslüman’a okumayı ve yazmayı öğretmek şartı ile salınmıştır.

Uhud Savaşı

625 Senesinde meydana gelen bu savaş Mekkelilerin Bedir Savaşındaki yenilgilerinin öcünü almak istemesi sonucunda meydana gelmiştir. Mekkelilerin Medine üzerine yürümeleri ile iki grup da Uhud Dağı’nın kenarında karşılaşırlar ve savaşın başında Müslümanlar kazanır görünürken Peygamberin gönderdiği okçuların görevlerini bırakması sonucunda savaş yenilgiyle bitmiştir.

Savaşın sonuçları

– Mekkeliler bu çarpışmayı kazanmalarına rağmen net bir zafer elde edemedi. – Okçu birliklerin görevini bırakması kazanacakken savaşın kaybedilmesine neden olmuştur. – Bu da peygamberin emirlerinin yapılmamasının kötü sonuçlar doğuracağını kanıtlamıştır.

Hendek Savaşı

627 senesinde meydana gelen bu savaşta Uhud’un ardından Medine’yi terk eden Yahudilerin Mekkelileri devamlı kışkırtmasından dolayı meydana gelmiştir. Ek olarak Mekkeliler Müslümanlara net bir darbe vermeyi istemektedir.

Savaşın sonuçları

 

– Bu savaş Mekkelilerin Müslümanlara yaptıkları son saldırı amaçlı savaş olma özelliğini taşır. – Bu savaştan sonra Müslüman topluluk saldırı ve Mekkeliler de savunmaya geçer. – Medine etrafında yer alan bir çok Arap topluluğu müslümanlığı seçmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum