1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 46 ile bedel öğrencimiz var
46 ile bedel öğrencimiz var

46 ile bedel öğrencimiz var

Yeni eğitim öğretim döneminde 55 bini Suriyeli olmak üzere yaklaşık 595 bin öğrenci ders başı yaptı.

A+A-

 46 ilin nüfusundan fazla öğrencinin eğitim gördüğü kentte 21 bin 580 öğretmen görev yaparken, son atamalarla kente 2 bin 676 öğretmen daha tayin edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, "Son öğretmen atamasında ilimiz, tüm iller içinde en fazla öğretmen atanan il oldu. Bu öğretmenler bu eğitim öğretim döneminde göreve başlayacaklar" dedi. 

Gaziantep'te, 2015 nüfus sayımına göre 547 bin 210 nüfuslu Ağrı, 513 bin 341 nüfuslu Çanakkale, 571 bin 463 nüfuslu Kütahya, 419 bin nüfuslu Yozgat ve 525 bin 180 kişinin yaşadığı Çorum'un nüfusundan fazla sayıda öğrenciye eğitim veriliyor. Aralarında Edirne, Ağrı, Amasya, Osmaniye, Düzce, Yalova, Erzincan'ın da bulunduğu 46 ilin nüfusundan fazla öğrencinin eğitim gördüğü kentte 21 bin 580 öğretmen sayısına son atamalarla 2 bin 676 öğretmen daha eklendi. 

SAYI ARTACAK

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Gaziantep'te şu anda görev yapan 21 bin 580 öğretmen bulunduğunu son atamalarla kente 2 bin 676 öğretmenin daha gönderildiğini söyledi.  Yeni atanan öğretmenlerin de göreve başladığını aktaran Mete, ayrıca sözleşmeli öğretmen görevlendirmelerinin de yapıldığını, bunlarla beraber öğretmen sayısının daha da artacağını belirtti. 

ÖĞRENCİ SAYILARI

Mete, Gaziantep'te yeni eğitim öğretim yılında Suriyeli ve açık öğretim öğrenciler dahil 594 bin 679 öğrencinin ders başı yaptığını bildirerek, öğrencilerin 203 bininin ilkokul, 159 bin 225'inin ortaokul ve 112 bin 878'inin lise öğrencisi olduğunu ifade etti.

DERSLİK AÇIĞI VAR

Aldığı göçlerle nüfusu sürekli artan Gaziantep'te derslik açığı bulunduğuna dikkati çeken Mete, "Derslik sayımız 14 bin 712. Bunun yanında yapımı devam eden 2 bin 797 dersliğimiz var. Bunların yapımı da hızlı bir şekilde sürüyor. Derslik eksiğimiz var ama yapımı planlanan yeni okullarımız da var. Onların yapımına da arsa tahsisleri ve diğer hazırlıklar tamamlandığında başlanacak." diye konuştu.

İÇ VE DIŞ GÖÇ SÜRÜYOR

Gaziantep'te en büyük sorunlarının iç ve dış göçün oluşturduğu nüfus yoğunluğu olduğunu anlatan Mete, şöyle devam etti: "Suriye'deki iç karışıklıktan kaçarak ilimize gelen öğrencileri de eklediğimizde yoğunluk oldukça artıyor. Okul ve öğretmen ihtiyacı da buna bağlı artıyor. Ancak gerek Bakanlığımız gerekse valiliğimizle çalışarak bu sorunları en aza indirmeye çalışıyoruz. Son öğretmen atamasında ilimiz, tüm iller içinde en fazla öğretmen atanan il oldu. Bu öğretmenler bu eğitim öğretim döneminde göreve başlayacaklar. Derslik ihtiyacını karşılamak içinse okul inşaatları hızla devam ediyor. Şu anda yapımı süren 2 bin 797 dersliğimiz var. İŞ-KUR ve Müdürlüğümüz arasında yapılan Toplum Yararına Çalışma Programları kapsamında bin 900 kişi istihdam edildi. Bunlar derslik sayılarına bakılarak ihtiyaçlar dahilinde okullarımızda görevlendirildiler. Böylelikle okullarımızdaki temizlik sorununu çözmüş olacağız."

55 BİN SURİYELİ ÖĞRENCİ VAR

En önemli önceliklerinin kentte eğitimdeki başarısını Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmak olduğunu vurgulayan Mete, "Bu başarıyı da sadece akademik başarı olarak düşünmüyoruz. Kültürel ve sportif faaliyetler de bunun içinde. Hem sınavlarda Türkiye ortalamasını yakalamak hem de kültürel ve sportif faaliyetlere katılımda Türkiye ortalamasını yakalamak en büyük hedefimiz. Çalışmalarımızı ve projelerimizi buna göre yapıyoruz." dedi.  Cengiz Mete, Gaziantep'te eğitim gören 55 bin 102 Suriyeli öğrenci bulunduğunu, bunlardan 3 bin 220'sinin okul öncesinde, 29 bin 836'sının ilk, 13 bin 127'sının ortaokulda ve 8 bin 889'unun da lisede eğitim gördüğünü bildirdi. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum