1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. 23 NİSAN ve ULUSAL EGEMENLİK !!!
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

23 NİSAN ve ULUSAL EGEMENLİK !!!

A+A-

Bugün ULUSAL Egemenliğin ilanı, yani bundan 93. yıl önce Egemenliğin Padişahtan alınıp millete teslim edildiği günün dönümü 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.

Eskiye nazaran kutlamalar biraz daha sönük olsa da Manevi Çoşkusundan hiçbir şey kaybetmeden devam ediyor ÇOCUK BAYRAMI. Bayram çoşkusu maalesef okula, öğretmene ve veliye göre değişiklik gösterse de, çocukların heyecanında bir değişiklik söz konusu değil.

Çocuklarımız nasıl ki DİNİ BAYRAMLARLA birlikte dinimizle ilgili güzellikleri görme, öğrenme fırsatı buluyorsa, MİLLİ BAYRAMLARDA'da bayrak, vatan, millet, Cumhuriyet sevgisinin ne demek olduğunu öğrenme fırsatı bulur.

ATATÜRK kimdir, silah arkadaşları ne yapmıştır hangi mücadeleleri vermiştir, onları öğrenip mensubu olduğu topluma DEVLET'e aidiyet duygularını pekiştirir.

23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi günler boşu boşuna RESMİ TATİL edilmemiştir.

Devletin kendi dinamiklerini diri tutması gelecek nesillere nereden nereye nasıl gelindiğini anlatması içindir Milli Bayramlar günler haftalar.

Devletler kendilerini var eden değerlere sahip çıktıkları onları koruyup yaşattıkları sürece güçlenir, büyür uzun yıllar ömür süre bilir aksi takdirde yok olmaya mahkumdurlar.

Kim milli hassasiyetlerle oynamaya onu itibarsızlaştırmaya çalışıyorsa bilin ki art niyetlidir, dışı ayrı içi ayrıdır.

N e Mutlu bu günlerin kıymetini bilen EĞİTİMCİLERE,

Ne mutlu okullarda bugünlerin coşkuyla kutlanmasını sağlayan idarecilere,

Ne mutlu idare ettikleri DEVLETİN kıymetini bilen, bilinmesi için bilinç oluşturulması gerektiğinin farkında olan POLİTİKACILARA, siyasetçilere, devlet adamlarına.

Ne mutlu geçmişinden ders çıkarıp, gelecek nesillere MİLLİ BİLİNCİ özümseten velilere.

Birilerininin; ULUS kavramından rahatsız olduğu hatta ULUS deyince IRKÇILIK algılayıp onla eş tuttuğu, ULUS DEVLETİN tartışıldığı, MİLLİ EGEMENLİĞİN sorgulandığı bir dönemde, NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE sözünün, TÜRK kelimesinin, TÜRK BAYRAĞININ tahrik unsuru sayıldığı, bizim gibi olumsuzlukları dillendirenlerin ÇAPULCU ilan edildiği bu günlerde. Türkiye Cumhuriyetinin ilk resmi bayramı olan bu anlamlı günü ne kadar çoşku içinde kutlanır, ne kadar süre daha kutlanır bilemiyorum, ...

Bildiğim bu günlerin önemini anlamını devlet ve vatandaşlar olarak iyi idrak edip çocuklarımızı bilinçlendirmemiz gerektiğidir.

Milli Egemenliğin ilanına mütakip TBMM'nin ilk Cumhurbaşkanı M.Kemal ATATÜRK tarafından Dünya Çocuklarına armağan edilen, bu güzel anlamlı günün 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve Çocuk BAYRAMININ tüm dünya çocuklarına ve milletimize KUTLU OLMASINI diliyorum.

TÜRKİYE CUMHURİYE olarak nice MİLLİ GÜNLERİ hep birlikte kutlamak, yaşatmak dileklerimle.

Ne MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.