Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

2023 e kadar AK Parti

A+A-

Hani futbolda deriz ya, “bu maç sabaha kadar oynansa sonuç değişmez” diye..

Siyasette de aynen öyle.. “Bu maç 10 sene oynansa sonuç değişmez”

Niye öyle bir benzetme yaptım, izah edeyim.. AK Parti bu ülkenin vatandaşını tanıyor.. Dilinde iyi anlıyor.. CHP gibi vatandaşıyla anlaşılmayan bir dilden konuşmuyor AK Parti.. Yine AK Parti, CHP gibi dünyayı sadece kendi çevrelerinden ibaret sanan siyasetçileri bünyesinde barındırmıyor.. Ekibini sürekli sahada tutuyor.. Vatandaşının yanında oluyor, nefese alışını dinliyor.. Terini kokluyor.. Onun isteklerini karşılıyor..

Şimdi siz bir vatandaş olarak kime oy verirsiniz.. Fakiriyle zenginiyle söylüyorum bunu.. Fakiri şikayetçi gibi gözükse de, temelinde mutlu.. Çünkü AK Parti dönemine kadar kendisiyle ilgilenen olmamış. Hep ikinci üçüncü sınıf vatandaş muamelesi yapılmış.. Ama AK Parti ile birlikte sokağa çıkmış, doktoruna gitmiş, kömürüyle, yeşil kartıyla, her yerde eşit vatandaş muamelesi görmeye başlamış.. Üstelik partide aktif görev alacak kadar ciddiye alınmış.. Şimdi siz olsanız, AK Parti ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğandan başkasına oy verirmisiniz..

Peki zengini.. Sanayicisi.. İş adamı ? Kime oy versin ? Daha bir gün doğru dürüst kapısını bile çalmamış, sorunlarıyla ilgilenmemiş CHPye mi, MHPye mi ? Üstelik AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan ile nefes almaya başlamış, ihracatını yapmaya, ödemelerinde eskisi gibi fazla sıkıntı yaşamamaya başladığı bir ortamı niye kaybetsin.. Niye maceraya girsin..

Onun için diyorum ki arkadaşlar, bu CHP ve MHP, bırakın sabaha kadar AK partiye gol atmayı, 10 yıl durmadan oynasa bu kafayla rakip kaleye bir gol bile atamaz..

BAKIN SONUÇLARA HERŞEYİ DAHA İYİ ANLARSINIZ

Gelelim Gaziantepe.. AK Partili dostlar “yüzde 65” dediler 60da kaldılar.. Başbakan yüzde 70 hesap yapıyordu ama rakam yukarılara çıkmadı.. Demek ki, fazla iddialı konuşmamak lazımmış.. Ama yerel seçim sonuçlarına baktığımızda Recep Tayyip Erdoğana giden oylarda artış olduğu kesin..

Aslında bu seçim işine ve sonuçlarına farklı bir pencereden bakmak istiyorum.. Dün sonuçları alınca doğruca 2009 ve 2014 yerel seçim sonuçlarında CHP, MHP ve, önce BDP, sonra HDP ve ikisinin bütünleştiği Selahattin Demirtaşa verilen oylara baktım.. Enteresan bir durum söz konusu özellikle CHP ve MHP için..

2009da CHPde Mustafa Yılmaz yüzde 30u yakalamış adeta, yüzde 29. 97 ile.. Aldığı oy toplamı 184 bin 299.. Aynı CHP 5 yıl  sonraki yerel seçimde oylarını  daha da arttıracağına yüzde 21e düşmüş. Oy toplamı 192 bin olmuş..

MHPdeki durum daha kafa karıştırıcı nitelikte.. 2009 seçimlerinde yüzde 5. 78 oy alırken, 35 bin 525 MHPli sandıkta oyunu kullanmış.. 2014 yerel seçiminde Mustafa Erzin ile  iyi bir sıçrama yapmış ve oyunu yüzde 11.9a çıkarırken, 35 bin olan oy sayısını 106 bin 625e yükseltmiş.. Yani 5 yılda oylarını yüzde 200 arttırmış..

Şimdi gelelim ÇATI nın en büyük iki partisi olan CHP ve MHPnin birleşmesinden çıkan Cumhurbaşkanlığı sonuçlarına.. 

Yani ancak bu kadar olur diyebilirim.. Sonrasında gülermisiniz ağlarmısınız artık size kalmış bir şey.. 

CHP VE MHPNİN 4 AYDA 75 BİN OYU RENK DEĞİŞTİRDİ

Dün Gaziantepte sandıklar açılınca ÇATI adayı Ekmelettin İhsanoğluna Gaziantepten yüzde 28.96  oy çıktı biliyorsunuz..Hadi yuvarlayalım ve buna yüzde 29 diyelim.. O yüzde 29a tekabül eden oy toplamı tamı tamamına 223 bin 131.. İşte burada sıkı durun sevgili okurlarımız.. 

Çünkü daha 4 ay önce  CHP ve MHPnin  yerel seçimlerdeki oy toplamı 299 bin 032.. Toplayıp çıkardığınızda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu iki partinin birleşiminden tam  75 bin 901 oyun eksildiğini görüyorsunuz.. 4 ayda Kaç bin MHPli, kaç bin CHPli partisinin desteklediği adaya oy vermemiş, varın gerisini siz hesap edin.. 

KÜRT OYLARI ARTIYOR

Bir gelişmeye daha dikkat çekmek istiyorum Gaziantepte.. Kürt oylar artıyor resmen.. Bakın 2009da BDP olarak alınan oy, yüzde 5.49 ve toplamda 33 bin.. 2014 de HDP olarak alınan oyların yüzdesi 6. 2 ve rakamı 55 bin.. Ve son olarak Selahattin Demirtaş yüzde 10.58 ile barajı geçiyor ve oy toplamını 83 bin 137ye çıkartıyor.. Yani müthiş bir artış gösteriyor.. 5 sene önce 33 bin iken, şimdi 83 bine çıkıyor.. Bu demektir ki, Gaziantepte CHP ve MHP bu kafayla giderse, Kürt oylarının birleştiği HDP  ikisinden birisini geçecek noktaya gelebilecek.. Az söyleyeyim, çok anlayın…

 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum