1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nabioğlu

  3. 2014 Yılına girerken...
Mehmet Nabioğlu

Mehmet Nabioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

2014 Yılına girerken...

A+A-

Bu yazımızda artan vergi ve cezalardan söz edip yeni yıl öncesi moralinizi bozmak istemiyorum.Ancak herhangi bir cezaya maruz kalmamanız için yapmanız gerekli zorunluluklardan bahsetmek istiyorum.

Yeni fatura düzeni bu yılbaşından itibaren yürürlüğe giriyor.

Tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde;

•Tacirin sicil numarası,

• Ticaret unvanı,

• İşletmesinin merkezi ile tacir internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise tescil edilen internet sitesinin adresi de gösterilir, düzenlemesi yer verilmesi gerekmektedir.

Ve  tüm bu bilgiler şirketin internet sitesinde de yayımlanır.

Bu sitede ayrıca, anonim şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, limited şirketlerde müdürlerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde yöneticilerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı yayımlanır.

Bu tarihe kadar daha önceden basılmış elimizde bulunan fatura ve diğer belgeler kullanılacak olup,eksik olan belgilerin bir etiketle belirlenip yapıştırılması halinde, elimizde bulunan eski belgeleri kullanabileceğiz.

Ancak,bu bilgilerin yer almaması halinde herhangi bir kontrolde bu eksik bilgilerden dolayı  2 bin 240 lira gibi önemli bir cezayla karşı karşıya kalabiliriz.

14 şubat 2014 tarihine kadar,yani sevgililer gününe kadar,Anonim şirketlerin en az sermaye tutarları da belirlenmiş olup,buna göre, tamamı esas sözleşmede taahhüt edilmiş bulunan sermayeyi ifade eden esas sermaye 50.000 Türk Lirasından ve sermayenin artırılmasında yönetim kuruluna tanınmış yetki tavanını gösteren kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketlerde başlangıç sermayesi 100.000 Türk Lirasından aşağı olmamalıdır.

Limited şirketlerin sermayeleri ise 580'inci maddede düzenlenmiş olup, limited şirketin esas sermayesi en az on bin Türk Lirasıdır.

Buna göre anonim ve limited şirketlerin sermayeleri 14 Şubat 2014 tarihine kadar ilgili hükümlere  uyumlu hale getirilecektir. Aksi hâlde 15 Şubat 2014 itibariyle  infisah etmiş sayılıp, fesih nedenidir.

Geçen hafta da yazmıştım ama önemli olduğu için yinelemek istiyorum.

Bu yapacağımız işlere bir de  defter tasdikleri var.

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak ticaret odasından yada esnaf  birliklerinden alınacak olan ticaret  sicil tasdiknamesi de tasdik için gerekli evraklar  arasına eklendi.Bu evrakı edinme maliyeti ise  29,80 TL.

TTK' unu açısından ise işletmenin iktisadi ve mali durumu, borç ve alacaklarının takip ve tespitine delil teşkil etmektedir. İşletmeler açısından, yasal defterlerin mevzuat hükümlerine uygun bir şekilde, zamanında tasdik ettirilmesi, tutulması ve muhafaza edilmesi, istenildiğinde ilgili kurumlara ibraz edilmesi; karşılaşılması muhtemel ağır mali yüklerin bertaraf edilmesi ve işletme sahip ve yöneticilerinin hürriyeti bağlayıcı durumlarla karşılaşılmasının önlenmesi açısından önemlidir.

Vergi mevzuatı yalnızca açılış tasdikini hüküm altına alırken Ticaret mevzuatı açılış tasdiki ile birlikte kapanış tasdikini de hüküm altına almaktadır.

Evet,yeni yıla girerken mali mevzuat açısından yine önemli yükümlülüklerle karşı karşıyayız.Belki bunlar muhasebecinin işi değil mi diyenler olacaktır,   ama bunlardan birinci dereceden siz mükellefler sorumlu olup,mali müşavirinize yardımcı olmanız açısından bunları bilmenizde yarar vardır diye düşünüyorum.

Her şey gönlünüzce olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.