1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2 yıl men...
2 yıl men...

2 yıl men...

Kızıl Grubun ABD ve TSK’nin Milli Savunma ihalelerinden 2 yıl men edildiği bildirildi.Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt çapındaki binlerce noktasına...

A+A-

Kızıl Grubun ABD ve TSK’nin Milli Savunma ihalelerinden 2 yıl men edildiği bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt çapındaki binlerce noktasına yakıt ikmalini gerçekleştiren Kızıl Group’a ait Turkoil firması, Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) ihale yasağı yedi. Türkoil, Petrol Ofisi ve Opet’le yarıştığı TSK’nin 2011 yılı motorin nakil ihalesini kazanmıştı. Yıllardır Petrol Ofisi’nin gerçekleştirdiği TSK’nin yakıt ikmali, böylece ilk kez Turkoil’e verilmişti. Turkoil 2 yıl boyunca MSB’nin açtığı ihalelere giremeyecek. Turkoil aynı zamanda NATO tarafından Türkiye’ye konuşlandırılan Patriot bataryalarına yakıt teminini de üstlenmişti. Kızıl Group, ABD’nin Ortadoğu petrol tedarikçisi olarak da biliniyor. Irak operasyonu sırasında Amerikan Ordusu’nun yakıt ihtiyacını da Kızıl Group karşılamıştı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın Turkoil firmasına ilişkin ihale yasağı 26 Şubat tarihinde yürürlüğe girdi. 26 Şubat 2016 tarihinde bitecek yasak Kamu İhale Kanunu’nun 4735 sayılı maddesi kapsamında verildi. 2011 yılında ilk kez TSK’nin yakıt ikmalini yapmaya başlayan Turkoil 3 yıldır bu görevi sürdürüyordu.

Gaziantep ve çevre illerde konuşlandırılan Patriotlar’ın yakıt ikmalini de Kızıl Group bünyesinde yer alan SHG firması gerçekleştiriyordu. Kızıl Group, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülke genelindeki tüm yakıt ikmallerini gerçekleştirmenin yanında, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın da Ortadoğu petrol tedarikçisi olarak faaliyet gösteriyordu.

ABD plaketle ödüllendirilmişti

ABD, Irak’a düzenlediği askeri operasyon sırasında kullandığı yakıtı sağlayan Gaziantep merkezli Kızıl Group’a törenle teşekkür plaketi verilmişti. Almanya’nın Kaiserslautern kentindeki ABD Üssü’nde düzenlenen törende teşekkür plaketini Kızıl Group Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Kızıl, Irak operasyonunun lojistik sorumlusu olan Albay Donnei Walker’den almıştı.

Mehmet Kızıl, tören sonrası yaptığı açıklamada, 2005’ten bu yana 1200 tanker ile ABD’nin ihtiyacı olan 1 milyon 200 bin ton yakıtı Mersin Limanı’ndan Bağdat’a taşıdıklarını belirtmişti. Kızıl, “Albay Donnei Walker konuşmasında ‘Kızıl Grup bu operasyon sırasında gerçekten çok zor bir olayı gerçekleştirerek Gaziantep ve Şanlıurfa’dan sağladığı araçlarla, kendi yakınlarıyla ikmali aksaksız yapmış ve operasyonun başarılı olmasında büyük yarar sağlamıştır’ diyerek grubumuza övgüler yağdırıp, teşekkür etti” demişti.

Türkoil, 2002 yılında Gaziantep orijinli Kızıl Group’un bünyesinde kuruldu. Türkoil, Petrol Ofisi ve Opet’le yarıştığı TSK’nin 2011 yılı motorin nakil ihalesini de kazanmıştı. KAYNAK: CUMHURİYET

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.