1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. 133 milyon TL'lik yatırım
133 milyon TL'lik yatırım

133 milyon TL'lik yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 7,7 milyar lira yatırım bedelli 375 eser hizmete alınacak.

A+A-

29 Kasım Çarşamba günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toplu olarak hizmete alınacak eserlerden Gaziantep de payını alacak. Ülke genelinde hizmete alınacak bu tesislerden Gaziantep’in de payına düşeni aldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Gaziantep’te Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı toplam 6 adet eseri bu açılış merasiminde hizmete alacağız” dedi.

15 yıllık sürede 508 adedi baraj olmak üzere 7.200 adet yeni tesisi ülkemize kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yine bu dönemde orman varlığımızı 1,5 milyon hektar artırarak 3 milyar 820 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. Yıl sonu itibarıyla ise bu rakamı 4 milyara yükseltmiş olacağız. Tabii hayatın devamına önem vererek korunan alanlarımızı arttırdık. Meteorolojide teknolojik bir dönüşüm gerçekleştirerek hava tahmin oranlarımızı yüzde 90’ın üzerine çıkardık” dedi.

DSİ'YE AİT ESERLER 

Hizmete alınacak DSİ’ye ait eserlerin baraj, sulama, sulama göleti ve taşkın koruma tesislerinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “DSİ tarafından tamamlanan İslahiye Bayraktepe ve Nurdağı Kuzoluk Barajları, Ardıl Barajı Slaması, Nurdağı Kuzoluk Barajı Sulaması, Gaziantep P2 Pompaj Sulaması 1. Kısım sulama ana kanalı ile tek tesis sayılan ancak içeriğinde 2 adet müteferrik taşkın koruma tesisi bulunan projeler ile Gaziantep’te yaklaşık 3,7 milyon metreküp su depolanacak, 26.850 dekar zirai arazi suyla buluşacak ve 1 ilçe ile 1 köy taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca bu açılış merasiminde Bakanlığımıza bağlı Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan tesis ve çalışmaları da hizmete alacağız. Bu eserler arasında ise yeni orman yolları, ağaçlandırma, orman köylüsüne destek, fidan üretimi, korunan alanların altyapılarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonları yer alıyor. Gaziantep’te hizmete alınacak bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli ise 133 milyon TL’yi geçiyor" diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.