1. YAZARLAR

  2. Ali Coşkun

  3. 10.000 SAAT KURALI VE GAZİANTEPSPOR
Ali Coşkun

Ali Coşkun

Yazarın Tüm Yazıları >

10.000 SAAT KURALI VE GAZİANTEPSPOR

A+A-

Malcolm Gladwell’in ünlü ‘Outliers’ kitabında vurguladığı, iş ve yönetim dünyasında da bilinen ‘10.000 Saat Kuralı’ futbolda da geçerlidir, hatta sporun her dalında iş dünyasından daha önemli şekilde belirleyici etkendir. Bu kurala göre; “bir konuda uzmanlaşmak için en az 10.000 saat o konu üzerinde çalışılması gerekmektedir.”

Futbolcuları baz aldığımızda ortalama 10 yaşında futbola başladıklarını ve günde 2 saat olmak üzere haftada 6 gün antrenman/maç yaptıklarını hesaba katarsak, niçin ‘Futbolcunun en verimli yaşının 26-29 arasında olduğu’ net şekilde ortaya çıkar. Bu yaş dilimine gelmiş bir futbolcu, 10.000 saat pratik yapma eşiğini geçmiş olur. Bu hesaplamaya sezon başı hazırlık dönemindeki fazla çalışmaları da, sezon içi dönemdeki 2 saat altındaki çalışmaları da ayrıca dahil etmedim çünkü toplamda aynı değere denk geliyor. Elbette başarı için tek kriter bu değildir ama çok önemli bir etken olduğu su götürmez bir gerçektir.

Şimdi sözü Gaziantepspor’a getirelim. Bu boynu bükük ama markası büyük olan güzide ekibimiz, 26,7 yaş ortalamalı Balıkesir karşısına ligin başından beri olduğu gibi 20,3 yaş ortalamasına sahip bir kadroyla çıktı. Yani yukarıdaki hesapla 10 yaşında futbola başlayıp bu zamana kadar ortalama 6.000 saat futbol çalışan Gaziantepspor’la 10.000 saatin üzerinde çalışmış Balıkesir karşı karşıya geldi. Genç futbolcu futbolda çok önemli bir değerdir fakat bu değer uzmanlaşmış bir futbolcu topluluğu içinde kendini gösterir. Yoksa hepsi tecrübesiz bir ekipte bu değerlerin kaybolması içten bile değil şuanki Gaziantepspor’da olduğu gibi.

Gaziantepspor’un toplam 68 gol yediği bir durumda, 20.mağlubiyetin alındığı bir maçın teknik analizine de gerek yoktur.  Gençler %100’e yakın performansla ellerinden geleni yaparken, Gaziantep düşmeyi beklemeye başlamıştır. Esas soru gelecek yıl planlamasının yapılması/yapılmaması ya da kimler tarafından yapılacağıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.