1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. 1 Mayıs’ın Ardındaki SAMİMİYETSİZLER…
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

1 Mayıs’ın Ardındaki SAMİMİYETSİZLER…

A+A-

1 Mayıs son yıllarda ülkemizde resmi bayram  olarak kutlanmakta, ama ne hikmetse bu bayram bir bayram havasından çok muhabere havasında, çatışma ortamında geçiştirilmekte.

Birileri maalesef bugünü kendi amaçları için BAYRAM HAVASINDAN UZAK KUTLANSIN diye suistimal ediyor.

Emeğin, sömürünün, ezilenlerin sorunları yerine savaşı andıran görüntülere mahkum ediliyor koca memleket.

İllegal örgütlere fırsat doğuyor sanki ellerinde bez parçaları Molotof kokteyleri, maskeli adamlar onlara küfreden, biber gazı sıkan o gün en çok ezilen polisler.

Sanki korku filmi yerde yatanlar, imdat dileyenler cop sopa yiyenler vs.vs.

Siz işçiye emekçiye adanmış bu günde, işçinin, işsizin, emekçinin, yoksulun, garibanın haklarının konuşulduğuna şahit oldunuz mu?

Siz 1 Mayıs İşçi Bayramında taşeron firmalarda çalışmak zorunda kalan 1.5 milyon gencecik insanın konuşulduğuna şahit oldunuz mu?

1 Mayıs'ta 780 lira maaş ile bir ay boyunca ev geçindirmek zorunda olan  ASGARİ ÜCRETLİNİN yaşam standardının konuşulduğunu gördünüz mü ?

Kamyon kasalarında ekmek için memleket memleket dolaşan tarım işçilerinin konuşulduğuna şahit oldunuz mu?

Tersanelerde ölüm sırasının kendisine ne zaman geleceği korkusuyla, iş güvencesinden yoksun çalışmak zorunda olan tersane işçilerinin, kot taşlama işinde çalışıp genç yaşta kanser olanların, taş ocaklarında, fabrikalarda çok kötü şartlarda mecburen çalışmak zorunda kalanların konuşulduğunu duydunuz mu..?

1 Mayıs'ta; Polislerin haklarını aramak için Sendika kuran, bunun içinde işten atılan  6 KAHRAMAN POLİS MEMURUNUN,  eylem yaptılar diye işten çıkarılan THY Çalışanlarının ve sendikalardan baskıyla istifa ettirilen yoksa işten atılan işçilerin durumlarının  konuşulduğunu duydunuz mu

Duyamazsınız

Varsa yoksa; 1 Mayıs Taksim'de kutlanacak-kutlanmayacak - kutlarız, cop, biber gazı, tazyikli su vs.vs. temcit pilavı gibi ısıtılıp soğutulup önümüze konan mesele hep aynı.

Antepli ustanın deyimiyle "lanet 1 Mayıs'a da Taksim'e de" konuşacaksanız adam gibi çalışanların, gerçek dar gelirlilerin gasp edilen haklarını, devlet üzerinde yapılan haksızlıkları, hukuksuzlukları, hırsızlıkları konuşun anlatında bir işe yarayın...

Ama olmaz, neden bunlar konuşulursa birileri rahatsız olur, gerçekler konuşulursa sendikacıların adam gibi sendikacılık yapmadıkları, siyasilerin samimi olmadıkları beceriksizlikleri ortaya çıkar.

Gerçekler konuşulursa bu ülke refaha erer, onun duygularını sömürenler ortaya çıkar.

1 Mayıs'ta yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki bu TAKSİM tartışmaları gündemi sulandırmak için bir vesile, gerçekleri konuşmaktansa insanlara yılda birkaç kez izlettirilen bir tiyatroyu yeniden canlandırmaktan başka bir şey değil.

1 Mayıs'a katılan SENDİKALARIN Başkanları samimi olsaydı 1 MAYIS TAKSİM'de kutlanırdı.

Çünkü hepsi şuan hükümetin AKİLLİ ADAMI...

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, KESK, MEMUR-SEN'in Genel başkanları rica etseler Sn. Başbakan kırarrmıy dı ?

İsteseler İmralı-Kandil bile devreye girerdi ama demek ki birileri vatandaşa çelik çomak oynattırmaya devam ediyor.

Hem nasıl bayramsa gerçek işçiler işte, sadece memurlar, Kamu daki  işçiler bu gün münasebetiyle bayram yapacak yani her şey devlet imkanlarıyla devlete karşı...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.