1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yüksek katlı binalar şehirlerin bayrağı gibidir
 Yüksek katlı binalar  şehirlerin bayrağı gibidir

Yüksek katlı binalar şehirlerin bayrağı gibidir

Yüksek katlı binalar şehirlerin bayrağı gibidir

A+A-

Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'nin 'Haftaya Bakış Köşesi'nde gündeme getirdiği 'yüksek katlı binalar' konusu gündemdeki yerini koruyor. Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener, yüksek binaların, modern hayatın başladığı yerler ve metropol şehirlerin bayrağı, flaması gibi olduğunu belirtirken, Turgay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Çitçi, yüksek yapılara izin verilecekse, şehir gelişimine uygun, uzak bölgelere izin verilmesi gerektiğini söyledi. Kartal Halı Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kaplan da, yüksek katlı binaların belli bir bölgede, acele edilmeden, iyi düşünülüp planlanarak, hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener,yüksek binaların şehrimiz için kaçınılmaz olduğunu, yüksek katlı binaların modern hayatın başladığı yerler olduğunu belirterek, "Bence olması lazım. Yüksek katlı binalar metropol şehirlerin bayrağı, flaması gibidir. Gaziantep'te yüksek katlı binalar için asla çok geç kalınmadı" dedi.

KADERİNE TERK EDİLMEMELİ

Jeolojik dengeler gözönünde tutularak yüksek katlı binaların planlanması gerektiğini söyleyen Ali Yener, "Fakat yüksek katlı binalar yapılırken, kendi kaderine bırakılmamalı.Yoksa Adana örneğinde olduğu gibi çöplük haline döner, en ufak bir sarsıntıda pasta gibi dağılır" diye konuştu.

AKILLI BİNALAR YAPILMALI

Yüksek katlı binaların ülke ekonomisine de farklılık getireceğini, ancak bu şekildeki binalar planlanırken en iyi şartların, en teknik şekilde dizayn edilmesi gerekirtiğini ifade eden Yener, "Yangın söndürmeden, asansör sistemlerine kadan binanın tüm teknik donanımları iyi planlanmalı. Yani akıllı binalar yapılmalı" şeklinde konuştu.

PRESTİJ BİNA FARKLI BİR ANLAYIŞTIR

Turgay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Çitçi, yüksek binaların gelişmekte olan şehirler için gerekli olduğunu, ancak, o kentin prestiji olamazyacağını öne sürdü. Bir kentin prestijinin sosyal alanlarının çokluğu, kültürel yapılarının fazlalığıyla ilgili olduğunu söyleyen Turgay Çitçi, " Prestij bina deyince akla yüksek bina gelmemelidir. Prestijli bina farklı bir anlayıştır" dedi.

ARTI AVANTAJLARI DA VAR

'Şayet yüksek yapılara izin verilecekse, şehir gelişimine uygun, uzak bölgelere izin verilmelidir.' diyen Çitçi, "Yerleşik bölgelerde yüksek kata izin vermek birçok sorunu beraberinde getirir. Arsa payının düşük olması, geniş bahçelerin oluşacak olması artı bir avantajdır. Vizyon kent Gaziantep, kültürel yapılarını artırmalıdır. O zaman prestijli bir konuma geliriz. Sosyal yaşamdaki zenginlik kenti kent yapan en önemli unsurdur" diye konuştu.

GENİŞ DÜŞÜNÜLMELİ

Kartal Halı Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kaplan da, yüksek binaların acele edilmeden, iyi planlanarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Yüksek katlı binaların belli bir bölgede, planlanarak hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Kaplan, "Yüksek binalar imaj açısından güzel olur. Fakat geniş düşünülmeli. Yeni yerleşim yerlerine yapılmalı" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVAM ETMELİ

Çarpık yapılaşma olan yerlerde kentsel dönüşümün devam etmesi gerektiğini dile getiren Kaplan, "Bütün insanlarımıza modern konutlarda yaşam imkanı sunulmalı" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.